Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne

Czym są rolety?

Rolety to zewnętrzne „zasłony”, podobne do żaluzji. Składają się z pełnych bądź perforowanych profili (aluminiowych, stalowych lub z PCV). Profile perforowane, nawet przy opuszczonych roletach, pozwalają na wpuszczenie do mieszkania nieco światła słońca i powietrza. Profile aluminiowe powlekane są barwnymi lakierami odpornymi na ścieranie, odbarwianie, korozję. Dodatkowo, dla wzmocnienia trwałości, są one anodowane, chromowane lub cynkowane. Mogą być także wypełnione pianką poliuretanową, która lepiej chroni wnętrze przed utratą ciepła i hałasem. Opuszcza się je i podnosi ręcznie lub mechanicznie. Do podnoszenia ręcznego przygotowany jest sprężynowy zwijacz z taśmą lub zwijacz z linką i korbką. Przy dużych roletach montowanych w oknach balkonowych używa się silnika elektrycznego, który może być zdalnie sterowany (radiowo lub na podczerwień). Dodatkowym udogodnieniem jest programator, na którym można ustawić godziny.

Ochrona przed wpływami atmosferycznymi

Konserwacja okien, szczególnie drewnianych, wymaga dużego nakładu, a okna, by zachować świeżość muszą być chronione. Do tego celu doskonale nadają się rolety zewnętrzne, które użytkowane we właściwy sposób,zabezpieczają okna przed niszczącymi wpływami warunków atmosferycznych. Trwałość okna ulega zwielokrotnieniu, co pozwala zaoszczędzić środki na konserwację.

Ochrona przed niskimi temperaturami

W naszych warunkach klimatycznych ten czynnik nabiera szczególnego znaczenia ze względu na prawie 6-miesięczny sezon grzewczy. Między opuszczoną roletą, a oknem powstaje poduszka powietrzna, która stanowi izolacje. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet do 40% energii (w zależności od posiadanych okien).

Wentylacja pomieszczeń

Dzięki perforacji, znajdującej się na pancerzu rolety, można bez obawy o wystąpienie przeciągów dokonać wietrzenia pomieszczeń przy częciowo uniesionej rolecie. Dodatkowym plusem tej konstrukcji jest zabezpieczenie przed owadami.

Ochrona przed wysokimi temperaturami

Jedną z niewątpliwych zalet rolet zewnętrznych jest ich izolacyjność termiczna. Przy temperaturze powietrza 35oC, zaciemniając pomieszczenie roletą aluminiową z pianką poliuretanową, o grubości pancerza 7,5 mm – w pomieszczeniu uzyskujemy temperaturę na poziomie 23 – 26oC. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest powszechności rolet w krajach basenu Morza Sródziemnego.

Ochrona akustyczna

Dla mieszkańców aglomeracji miejskich ochrona przed hałasem nabiera dodatkowego znaczenia. Dlatego projektanci i konstruktorzy poświęcają coraz większą uwagę każdemu decybelowi, który negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Roleta prawidłowo zamontowana może obniżyć poziom hałasu nawet o 6 – 14 decybeli.

Ochrona przed spojrzeniami z zewnątrz

Rolety zewnętrzne gwarantują 100 % intymności. Zachowanie strefy prywatności wydaje się być bardzo ważnym czynnikiem dla prywatnego inwestora. Możliwość wyizolowania się ze środowiska pozwala na stworzenie indywidualnego mikro świata.

Ochrona przed promieniowaniem magnetycznym

Dostrzegli ją właściciele telefonów komórkowych. Przy zasłoniętych roletach sygnał radiowy znacznie słabnie. Dzisiaj nauka nie dysponuje jeszcze wiarygodnymi informacjami na temat wpływu promieniowania magnetycznego na nasz organizm. Można jednak przyjąć założenie, że im mniej promieniowania wokół nas, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.

Ochrona przed wandalizmem i włamaniem

Skuteczność antywłamaniową rolety bada się w tzw. „czasie przejścia”, by nadać klasę włamaniową o symbolu ER . Skala ER przyjmuje wartości od 1 do 6, 6 oznacza roletę niemożliwą do sforsowania z zewnątrz przy zastosowaniu konwencjonalnych środków. Powszechnie stosowane rolety posiadają klasę ER 1, ER 2. Jest to wystarczające zabezpieczenie przed wandalizmem i intruzami z zewnątrz. Każda roleta, przy próbie podnoszenia z zewnątrz, powoduje hałas, co często okazuje się skutecznym zabezpieczeniem. Rolety posiadające klasę ER 5, ER 6 wykonywane są z materiałów zdecydowanie masywniejszych i posiadających szereg zabezpieczeń konstrukcyjnych. Sposób montażu odgrywa też znaczącą rolę.

Z historii rolety

Okazuje się, że rolety zewnętrzne mają swoją bardzo długą historię!

 Już Rzymianie jako zamknięcia okna używali okiennicy, która obracała się u góry i u dołu w drewnianych czopach wyrobionych w ramie – taką oryginalną okiennicę można jeszcze dzisiaj oglądać w Muzeum Królewskim w Berlinie.

Za pierwszą, uchwytną datę, w najnowszej historii rzemiosła roletowo-żaluzjowego uchodzi rok 1854. W tym roku mianowicie, Henrich Fresse założył w Hamburgu „Pierwszą Niemiecką Fabrykę Żaluzji”, dzisiejszą Firme Riediger & Franck.

W gruncie rzeczy te podciągane żaluzje z 1854 r. różnią się tylko nieznacznie od dzisiejszych. Główna różnica polega na tym, że w miejsce drewna pojawia się dzisiaj aluminium, oczywiście pomijając pojedyncze, techniczne udoskonalenia.

Do tych żaluzji podciąganych dołączyła później żaluzja nawijana do okien wystawowych i pomieszczeń mieszkalnych, która z biegiem czasu została nazwana roletą zewnętrzną.

Galeria