Żaluzje

Żaluzje drewniane, żaluzje aluminiowe

Żaluzje są typowym elementem uzupełniającym okna – nadają im nowoczesny i bardzo estetyczny kształt i wygląd. Są dość popularne – jeśli przejdziemy się dowolną ulicą naszego miasta, zauważymy je w wielu oknach.

 

Żaluzje – jakie są ich zalety?

Dzięki nim możliwe jest całkowite lub częściowe zaciemnianie okna, czym przewyższają rolety. Żaluzje bowiem umożliwiają zrobienie delikatnych prześwitów, podczas gdy rolety zasłaniają całe okno. Żaluzje dają dużą swobodę w dostosowywaniu natęenia naturalnego światła. W każdej chwili możliwa jest zmiana ułożenia listewek pod wybranym kątem, wedle uznania. Nawet przy pełnym opuszczeniu żaluzji nie pozbawiamy się całkowicie oświetlenia słonecznego.
 
Regulacja pozwala zabezpieczyć pomieszczenia przed przegrzaniem w ciepłe dni, a także pracować przy komputerze bądź oglądać telewizję bez utrudnień wywołanych promieniami wpadającymi przez okna znajdujące się od strony południowej. Nie mniej przydatne są one również zimą – umożliwiają wtedy właściwą cyrkulacje ciepła w całym pomieszczeniu. Żaluzje drewniane, aluminiowe lub bambusowe są w stanie podnieść temperaturę nawet o 2°C! Ich kolejnym atutem jest fakt, że wpływają na polepszenie wentylacji, nie powodując jednoczesnego ograniczenia dostępu światła. Tak samo dzieje się, jeżeli mają one służyć ograniczeniu widoczności wnętrza przechodzącym nieopodal obserwatorom.
 

Stylowa i praktyczna dekoracja

Warto dodać, że odpowiednio zawieszone, wykonane z wysokiej jakości materiału i dobrane kolorystycznie do stylu pomieszczenia mogą stać się niezwykle efektowną dekoracją wnętrza.
 
Ostatnio popularne stały się żaluzje drewniane. Mogą stanowić bardzo wyrazistą ozdobę okienną, która nie wymaga dodatkowej oprawy. Świetnie prezentują się we wnętrzach w stylach industrialnych, eko i rustykalnych. Doskonale wpasują się również w te bardziej klasyczne. Żaluzje dobrej jakości będą inwestycją na długie lata. Uniwersalny, ciemny kolor może sprawić, że element będzie dopasowywać się do zmieniającego się wystroju. Tego typu dekoracja nie wymaga zakupu dodatkowych firan lub zasłon – same żaluzje prezentują się niezwykle elegancko i stylowo.
 

Rodzaje żaluzji

W naszym warszawskim salonie znajdują się poziome żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe, które składają się z trzech elementów: rynny górnej, lameli (inaczej piór; wykonane są one z taśmy aluminiowej o szerokości 16, 25, 35, 50, 70 mm, drewna 25, 50mm lub bambusa 25, 50mm), pokrętła.
 
Żaluzje drewniane, bambusowe oraz aluminiowe różnią się również parametrami, takimi jak funkcje oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. 
 
Możemy zatem wyróżnić:
 
  • Nawierzchniowe – do okien nie rozkręcanych z PCV, aluminium. Możliwość mocowania w świetle szyby lub na ramie okiennej, do ściany i sufitu. Szerokość taśmy 16, 25, 35, 50, 70mm;
  • Nawierzchniowe – do wszystkich typów okien, zwłaszcza do okien nie rozkręcanych, montowane na listwie przyszybowej bez konieczności nawiercania ramy (bez utraty gwarancji na okna);
  • Drewniane i bambusowe – do montażu nawierzchniowego, ściennego i sufitowego.
W szerokościach taśmy 25, 50, 70 mm mogą występować z drabinką sznurkową lub taśmową. Sterowanie odbywa się za pomocą pokrętła, sznura, korby lub silnika elektrycznego – zależnie od modelu.
 

Galeria